نصب و اجرای شاتکریت دیوارهای تری دی پانلتیران تونل بیستون

اجرای شاتکریت

از عوامل مؤثر در اجرای شاتکریت بتن می توان به طرح اختلاط بتن اشاره کرد که عملیاتی مشکل و پیچیده است و در حقیقت نیازمند سعی و خطای بسیار است و باید دارای معیارهای زیر باشد.
قابلیت پرتاب: مخلوط شاتکریت بتن باید بتواند با کمترین میزان پس ریز جای بگیرد.
مقاومت زود رس: مخلوط شاتکریت بتن باید به اندازه ی کافی محکم شود تا نگهداری زمین را در مدت زمان کمی فراهم کند.
مقاومت طولانی مدت: مخلوط شاتکریت بتن باید یک مقاومت مشخص ۲۸ روزه داشته باشد با میزان شتابدهنده‌ی مورد نیاز برای بدست آوردن قابلیت پرتاب شاتکریت بتن مورد نیاز و مقاومت زودرس.
پایداری: پایداری طولانی مدت کافی شاتکریت بتن برای محیط باید به دست آید.
اقتصاد: مواد شاتکریت بتن با هزینه‌ی کمتر باید استفاده شود و باید حداقل مقدار پس زیر وجود داشته باشد

شاتکریت موارد اجرا و کاربردهای بسیار بالایی دارد که از جمله آنها میتوان به تونل ها صنعت سد سازی ساخت دیواره های رودخانه ها و کانال های آب در پل ها و همچنین نماسازی و استخر ها اشاره کرد.
برای اجرا  از دستگاه مخصوصی استفاده میشود که میتوان به بتن پاش خشک و بتن پاش تر و همچنین پاشش مواد نسوز که به اصطلاح به آن گانینگ نیز میگویند اشاره کرد.

موارد استفاده و کاربرد بتن پاشی و شاتکریت WMS

یکی از کاربردهای وسیع شاتکریت WMS که نیاز به تخصص زیاد ندارد، احداث استخر و آبگیر است . در این حالت ، به علت فشار بالای هوا، آب بندی به خوبی انجام شده و نفوذ پذیری بسیار کم می شود .

از کاربردهای دیگر شاتکریت WMS در تعمیرات سدها است . از این نوع شاتکریت می توان در اجرای سرریزها ، لاینینگ تونلهای انحراف ، روکش کردن بدنه سد (بمنظور تقویت سازه‌ای) و تثبیت دیوارهای حایل و کوه‌های اطراف سد استفاده کرد .

در سالهای اخیر کاربرد شاتکریت در معادن زیرزمینی ، نگهداری حفریات دائمی از قبیل جاده های مورب ، راهروهای اصلی حمل و نقل ، ایستگاههای چاه و حجره های زیرزمینی سنگ شکن است . بازسازی پیچ سنگها و توری های متداول در سیستمم نگهداری ممکن است مشکل ساز و گران باشد. تعداد حفریات زیرزمینی که بلافاصله بعد از حفاری شاتکریت می شوند روبه فزونی است. مسلح ساختن شاتکریت با الیاف فولادی یکی از مهمترین عوامل در گسترش کاربرد شاتکریت است زیرا کار طاقت فرسای نصب توری را کاهش می دهد.

یکی از مهمترین تکنولوژی های نوین پروژه های تونل سازی اجرای شاتکریت میباشد. این روش که انقلابی در اجرای پروژه های عمرانی بوده  را میتوان کم هزینه ترین راه برای تثبیت و پایدار کردن زمین نامید .شاتکریت توسط گروه ساختمانی تیران تونل بیستون با استفاده از تجهیزات مدرن پذیرفته میشود . میتوانید برای استعلام قیمت ها , مشاهده سوابق اجرایی و دریافتت مشاوره رایگان با دفتر مرکزی یا کارشناسان ما تماس بگیرید.

اجرای شاتکریت اجرای شاتکریت