اجرای شاتکریت و ملات پاشی و پاشش مواد ضد حریق

بتن پاشیده چیست ؟

بتن پاشیده چیست ؟

بتن پاشیده ، بتن یا ملاتی است که با فشار هوا و با سرعت زیاد روی سطح پاشیده می شود. مخلوط نسبتا خشک با نیروی حاصل از ضربه متراکم می شود .این بتن می تواند روی سطوح قائم یا افقی اجرا شود، بدون آنکه شره کند.

این نوع بتن پاشیده برای سازه های بتنی نازک یا دارای انحنا و تعمیرات سطحی بسیار مناسب است. خواص سخت شده بتن پاشیده به میزان زیادی به عملکرد شخص پاشنده بستگی دارد. جرم حجمی (وزن مخصوص) و مقاومت فشاری بتن پاشیده به مشابه مقاومت بتن معمولی و بتن پر مقاومت است. از سنگدانه با اندازه های تا 19 میلی متر (4/3 اینچ) می توان در بتن پاشیده استفاده کرد .

روش های ساخت:

بتن پاشیده را می توان به روش تر یا خشک ساخت . در روش خشک ، آمیزه ای از سیمان و سنگدانه مرطوب ، که از قبل با یکدیگر مخلوط شده اند ،  به کمک هوای فشرده در طول یک شلنگ به جلو رانده می شود تا به افشانک برسند.

آب در افشانک به مخلوط سیمان و سنگدانه افزوده می شود . در نتیجه تمامی اجزا ، که به خوبی با یکدیگر مخلوط شده اند، روی سطح پاشیده می شوند. در روش تر ، تمامی اجزای تشکیل دهنده از قبل با یکدیگر مخلوط می شوند . هوای فشرده ، مخلوط را از طریق شیلنگ به افشانک منتقل می کند. در لحظه پرتاب مخلوط بر روی سطح ، هوای فشرده اضافه ای در افشانک دمیده می شود تا سرعت پرتاب را افزایش دهد .

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.