دستگاه ملات پاش،ملات پاش بادی

اجرای پاشش مواد فایرپروف(ضد حریق)

پاشش مواد ضد حریق

در صورت نگهداری مناسب، سيستمهاي غير عامل بدون نياز به حس نمودن حضور حريق، همواره آماده عملكرد صحيح مي باشند.

اين گروه سيستمها در قالب موارد ذير ارائه مي گردد:

  1. پوششهاي ضد حريق (Fire Proof Coating) در حفاظت اسكلت سازه بمنظور افزايش مقاومت ستونهای باربر در برابر تنشهـــاي حرارت ناشي از حريق استفاده مي گردند.
  2. اجرای پوشش فایرپروف علاوه بر پايدار نگاه داشتن سازه، فرصت بيشتري را براي عمليات گـريز یا نجـات فراهم می کند.
  3. این پوشش روي ديوارها جهت فضابندي (Compartmentation) مجتمع در  برابرگسترش حريق كاربرد دارد.
  4. سطح مقاومت مواد براي تامين چنين محافظتي توسط كوره هــاي ويژه و مطابق استاندارد اندازه گيري شده و نتايج بر اساس ضخامت خشك مورد نياز ارائه مي شود . از  جمله این استاندارد مي توان به استاندارد BS 476-part 2 اشاره نمود.

 

محافظت غیر عامل سازه ای و یاStructural Fire Proofing

فولاد ساختمانی باربر نقطه حرارت خمش(خمیدگی) 500-470 درجه سانتیگراد دارد .این فولاد حدود نیمی از مقاومت خود را در دمای 550 – 500  درجه سانتی گراد  از دست می دهد ، از این رو در مقابل حریق بسیار آسیب پذیر است ،پس نیاز به مقاوم سازی در مقابل حریق می باشد.

طبق جداول ISO  و BS 476   فلز آهن در زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 470 درجه می رسد که نقطه خمش فلز آهن می باشد.

با در نظر گرفتن اصل مکانیکی فوق لزوم محافظت اسکلت ساختمان ها در برابر حریق به عنوان مهمترین بخش محافظت غیر عامل است.همواره این موضوع  می بایست در  نظر کارشناسان و طراحان سازه قرار بگیرد. اجرای پوشش های مقاوم در برابر حریق از متداول ترین روشهای محافظت سازه در زمینه مهندسی حریق به شمار می آید.

در این روش  ستون ها و تیرهای اصلی جهت عایق سازی قابهای سازه ای مورد تقویت قرار می گیرند . سطوح دیوارها ، سقف و کف از دیگر موارد در مقاوم سازی غیرعامل در مقابل حریق می باشند که در موارد خاصی مورد عایق سازی قرار می گیرند .

انواع پوشش های مقاوم در برابر حریق جهت محافظت غیر عامل سازه:

  1. مواد پاششی معدنی  Spray Mortars
  2. رنگ های منبسط شوندهPaint   Intumescent
  3. بورد ها و پنل های ضد حریق Fire Protection Boards

مواد پاششی معدنی  Spray Mortars

در این روش سازه ساختمان با پاشش مواد معدنی مقاوم به حریق برای مدت زمان معینی محافظت می شود.  میزان ضخامت پاشش مواد بستگی به طراحی سازه و مدت زمان مورد نیاز مقاومت در برابر حریق دارد.

استفاده از این پوشش ها به دلیل اطمینان از صحت عملکرد و دقت اجرا از رنگ ها و بوردها رایج تر است. همچنین نسبت به دو پوشش دیگر از خواص مقاومتی بهتری برخوردار می باشند . پوشش فایرپروف(ضد حریق)  می تواند سازه را تا چهار ساعت در مقابل حریق عایق کند . این مواد به روش پاششی اجرا می شوند .

 

رنگ های منبسط شونده Paint Intumescent

این پوشش ها معمولاٌ بر پایه آب یا حلال می باشند و  با ضخامت حداکثر 6 میلی متر اجرا می شوند.   در درجه حرارت های 270 تا 300 درجه سانتی گراد به علت وقوع یک سری واکنش های شیمیایی، گازهای خنک کننده ای آزاد می کنند.

پوشش فایرپروف با پف کردن تا حدود 20 برابر ضخامت اولیه شان ، ازدیاد حجم داده و یک لایه عایق زغالی(char) تولید می کنند .پوشش ضد حریق از سازه ساختمان در برابر حریق حفاظت می نمایند.

از این پوشش ها در شرایط خاص به منظور حفاظت از سازه های فلزی و سطوح داخلی ساختمان استفاده می شود.

تیران تونل بیستون

#پاشش مواد ضد حریق

#پوشش فایرپروف

#مواد پاششی معدنی

#پوشش ضد حریق

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *