گچ دیرگیر

گچ دیرگیر

گچ دیرگیر

از کهن زمان تا به امزوز گچ و سیمان به عنوان مصالح ساختمانی پر مصرف در صنعت ساختمان سازی به کار گرفته شده اند که با رفع ایرادات و بهبود خواص کیفیتی گچ و سیمان به کمک افزودنی های گچ و سیمان می توان در تولید محصولاتی با کیفیت بالاتر در زمینه های مهندسی عمران و معماری گام نهاد .

از آنجا که محصولات ساخته شده توسط این افزودنی ها همواره از کیفیت بالایی برخوردارند ، متخصصین و مهندسین عمران و معماری بر آن شده اند که کیفیت افزودنی های گچ و سیمان را بهبود ببخشند .

این افزودنی ها شامل ضد آب گچ ، دیرگیر گچ ، مکمل گچ،افزودنی های گچ پاششی ( گچ شاتکریت ) ، فوق روان کننده گچ، فوق روانساز گچ ، فوق روان کننده سیمان ( فوق روان کننده بتن )، فوق روانساز سیمان ( فوق روان ساز بتن ) ، افزودنی تبدیل گچ به سیمان ( که ترکیبی از دیرگیر گچ ، ضدآب گچ و مکمل گچ می باشد )، دیرگیر گچ پودری ، مکمل گچ خمیری ، مکمل گچ مایع ، فوق روان کننده،پودری گچ ، فوق روان کننده پودری سیمان ( فوق روان کننده پودری بتن )، روانساز پودری گچ ، روانساز سیمان ( روان ساز بتن ) ، سوپر روان ساز سیمان ( سوپر روان ساز بتن ) ،،مکمل قطعات سیمانی ( مکمل قطعات بتنی ) و … می باشد.

امیدواریم که مهندسین عمران و معماری بتوانند از این محصولات در جهت نیل به اهداف عمران و معماری کشور استفاده نمایند .

البته امروزه به دلیل مزایای زیاد سیمان این مصالح ساختمانی تبدیل به یکی از پر مصرف ترین مصالح صنعت ساختمان گردیده است. مقاومت بالا، خواص ضد آبی و کارائی سیمان توانسته بر قیمت بالای آن ارجحیت پیدا کند و در مقابل قیمت بسیار ارزان گچ نتوانسته بر معایب آن غالب شود
ما توانسته ایم افزودنی هایی را برای گچ تولید کنیم که خواص گچ را به سیمان تبدیل کنند.

افزودنی تبدیل گچ به سیمان افزودنی است که از ترکیب افزودنی های مکمل گچ، ضدآب گچ، دیرگیرگچ و… ساخته شده است تا بتواند معایب گچ را باتوجه به نیاز مشتری ها برطرف نماید.

مزایای افزودنی های گچ برای انواع گچ :

۱- افزایش مقاومت گچ تا چندین برابر ( استحکام گچ )
۲- ضد آب نمودن گچ ( کاهش شدید جذب آب گچ )
۳- افزایش شدید روانی ملات گچ ( کارایی بهتر گچ )
۴- امکان ساخت قطعات گچ و گچی با مقاومت های بسیار بالا در حد بتن
۵- امکان کاهش مصرف گچ و کاهش ضایعت گچ
۶- امکان سبک سازی قطعات گچی و ملات گچ
۷- سهولت پمپاژ گچ و شاتکریت کردن ملات گچ
۸- ‏کاهش هزینه تمام شده ساخت قطعات گچی
۹- کاهش نسبت آب به گچ
۱۰- امکان استفاده همزمان دیرگیر گچ ، مکمل گچ ، ضد آب گچ و دیگر افزودنی های گچ
۱۱- کاهش درصد هوای ملات گچ و قطعات گچی
۱۲- کنترل گیرش گچ با توجه به مقدار مصرف‎
۱۳- درصد‎ ‎مصرف کم و قیمت بسیار ارزان‎ افزودنی های گچ
۱۴- صرفه جویی در مصرف گچ به دلیل کاهش‎ ‎ضایعات‎ گچ
۱۵- صرفه جویی در زمان اجرا گچ به دلیل راحتی کار با گچ‎ و ملات گچ
۱۶- اجرای سریع و‎ ‎آسان گچ کاری ، گچبری ، گچ و خاک و سفید کاری‎ با گچ
۱۷- بهبود خواص مقاومتی گچ و ضد آبی‎ ‎گچ‎
۱۸- تغییر ندادن دیگر خواص گچ همچون چسبندگی گچ ، رنگ گچ ، بو گچ ‏و غیره‎
۱۹- ساخت‎ ‎راحت قطعات گچی ، قطعات تزئینی گچبری و پانل های گچی‎
۲۰- گچ دوستدار محیط زیست است ( زیرا با ساخت قطعات گچی به عنوان‎ ‎‏جایگزین قطعات سیمانی از ورد هزاران تن دی اکسید کربن به هوا جلوگیر می شود )

پختن گچ یا گچ پزی

گچ پزی یعنی گرما دادن به سنگ گچ آبدار بدین شکل که بتوانیم یک پنجم ملکول از آب تبلور سنگ گچ را تبخیر نمائیم . سنگ گچ سولفات کلسیم به علاوه در مولکول آب تبلور می باشد.
به فرمول 2 H2O ، Caso4 عمل تبخیر یک پنجم ملکول اب تبلور سنگ گچ در گرمای بسیار کم انجام می شود ، به صورتی که اگر به سنگ گچ درحدود 170 درجه گرما بدهیم یک پنجم ملکول از آب تبلور خود را از دست داده و به گچ ساختمانی به فرمول
2 H2O،Caso4
تبدیل می گردد و دراثر گرمای بیشتر تا گرمای 300 درجه سنگ گچ یک هفتم ملکول آب تبلور خود را از دست داده و به گچ تشنه به فرمول
2 H2O،Caso4
تبدیل می شود.

پخت سنتی گچ در مصر باستان

این گچ میل ترکیبی شدید با آب دارد که اگر در مجاور هوای آزاد قرار بگیرد به اندازه دو دهم ملکول آب از بخار موجود در هوا را جذب کرده به گچ ساختمانی با نیم ملکول آب تبلور تبدیل می شود .

درگرمای 700 درجه سنگ گچ کلیه آب تبلور خود را از دست داده وبه سولفات کلسیم به فرمولCaso4 تبدیل می گردد که به آن گچ سوخته می گویند . این محصول میل ترکیب با آن را نداشته و قابل مصرف درصنایع ساختمانی نیست . البته می توان با افزودن بعضی مواد به آن مانند: زاج و یا سولفات روی Znso4 میل ترکیبی آنرا باآب عودت داد ولی درصنایع ساختمانی این کار مقرون به صرف نیست . گچی که تمام آب تبلور خود را از دست بدهد انیدریت نام دارد.
از گرمای 700 تا 1400 درجه گچ سوخته تجزیه شده و به اکسید کلسیم به فرمول CaO و گازSo3 تبدیل می گردد . و So3 به So2 تبدیل گشته که هر دو متصاعد میگردند و اگر CaO که همان آهک زنده باشد در پودر گچ باقی بماند در زمان گیرائی آن تاثیر گذاشته و در اثر مجاورت با آب شکفته شده و به هیدرات کلسیم Ca(OH)2 تبدیل می گردد . اگر ازاین گچ برای سفید کاری استفاده شود دانه های آهکی درمجاورت آب ازدیاد حجم پیدا کرده و در سطح گچ کاری شده ایجاد ناصافی می نماید و آنرا آبله رو می کند که در اصطلاح کارگاهی به آن الوئک می گویند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.